Housing Price Comparison
Students living on campus save on average $662.16 per month on housing! Below is a comparison of average rates of apartment complexes in Rock Springs to average housing prices at Western Wyoming Community College:
| On-Campus | Off-Campus | |
| $514/mo* | RENT | $930/mo |
| NONE | TRANSPORTATION TO CAMPUS | $14.21 |
| Included | ELECTRICITY | $104 |
| Included | HEAT | $64.33 |
| Included | INTERNET | $75 |
| $7.50 | LAUNDRY | Included |
| $3.88 | SUPPORT FEE | N/A |
| $525.38 | TOTAL | $1,187.54 |
*On-Campus Rent: On campus rent per month is an average of all room options.
Off-Campus Rent: Average all unit costs for three large apartment complexes in Rock Springs, WY respectively (The Preserve, Sweetwater Heights, The Village at Silver Ridge). Each of those numbers was then averaged to get a monthly cost.
Off-Campus Transportation to Campus: Based on living 3 miles from campus and commuting to campus twice per day for five days per week at $3.84/gallon at 25MPG.
Off-Campus Utilities: (Electricity, heat, and internet) These are estimated costs based on the average of what various individuals spent over the past year.
Food Price Comparison
Below is a comparison of average rates of groceries and delivery prices compared to Meal Plan A and Meal Plan B at Western Wyoming Community College.
Meal Plan A: average savings of $190.40
|
Meal Plan A* |
|
No Meal Plan* |
|
$106.63 |
GROCERIES PER WEEK |
$118.53 |
|
$426.50 |
GROCERIES PER MONTH |
$474.10 |
|
$1,706.00 |
GROCERIES PER SEMESTER |
$1,896.40 |
|
$7.58 |
FOOD DELIVERY PER MEAL |
$9.75 |
Meal Plan B: average savings of $268.40
|
Meal Plan B* |
|
No Meal Plan* |
|
$101.75 |
GROCERIES PER WEEK |
$118.53 |
|
$407.00 |
GROCERIES PER MONTH |
$474.10 |
|
$1,628.00 |
GROCERIES PER SEMESTER |
$1,896.40 |
|
$9.30 |
FOOD DELIVERY PER MEAL |
$9.75 |
*Meal Plan A comes with 225 meal swipes AND $225 dining dollars! Meal Plan B comes with 175 meal swipes AND $175 dining dollars! Average food prices based on USDA average and reported base rate for food delivery. Prices based on 16-week semester.